Slide thumbnail


رشد مصرف مواد پلاستیکی و رونق صنعت رنگ سازی در ایران موجب شد تا در سال 1352 شرکت سهامی ایران نیپون با مشارکت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و گروه ژاپنی میتسوبیشی و نیشیوایوایی هر یک با 50% سهام و به منظور تولید سالانه 40000 تن دی اکتیل فتالات ( DOP ) و21500 تن انیدرید فتالیک ( PA ) شامل 16000 تن انیدرید فتالیک مایع ( PAL ) جهت مصرف در واحد DOP به عنوان ماده اولیه و 5500 تن انیدرید فتالیک پرک (PAF) برای ارائه به مشتریان تاسیس و در تاریخ 20/06/1352 تحت شماره 17554 به ثبت برسد .

( PA ( Phthalic Anhydride

( PA ( Phthalic Anhydride

اورتوزایلین با هوا در سطح کاتالیزور پنتااکسیدوانادیوم در حرارت 365 درجه سانتیگراد اکسید شده موجب تولید انیدریدفتالیک می‌شود. واکنش اکسیداسیون اورتوزایلین، یکی از گرمازاترین فعل و انفعالات موجود در صنایع پتروشیمی می‌باشد بطوریکه باید برای ادامه عمل گرما را از محیط فعل و انفعال بازیابی نمود. از این گرما در تولید بخار آب استفاده می‌شود. گازهای حاصل از این واکنش در طی دو مرحله خنک شده و سپس در مبدلهای مخصوصی بنام سوییچ کندانسور، انیدرید فتالیک از سایر ترکیبات تولید شده؛ جدا می شود. آنگاه در واحد تقطیر، محصول خام انیدرید فتالیک 99/8% خالص شده و به مخازن ذخیره هدایت می گردد. معمولا نیمی از انیدرید فتالیک بصورت مایع جهت تولید ماده نرم کننده DOP استفاده گردیده و نیم دیگر به انیدرید فتالیک پرک تبدیل و پس از آن در کیسه های 25 کیلوگرمی جهت مصرف در صنعت DOP و صنایع رزین و رنگ سازی بسته بندی می‌شود. با توجه به کیفیت بالای این محصول، بخشی از آن به خارج از کشور صادر می‌گردد.

( DOP ( Dioctyl Phthalate

ماده روغنی شکل DOP یکی از مهم ترین نرم کننده های انواعی از پودر PVC است. این ماده در یک راکتور مجهز به همزن در مجاورت کاتالیزور پاراتولوئن سولفونیک اسید PTSA بصورت Batch تولید می شود. مدت زمان تولید هر Batch حدود 12 ساعت بوده و روش تولید بصورت ناپیوسته می باشد. کیفیت این محصول نسبت به روش پیوسته بسیار مرغوبترمی‌باشد . مراحل تولید DOP عبارتند از استریفاکسیون ، بازیابی الکل مازاد و صاف کردن محصول . در حال حاضر، پتروشیمی فارابی علاوه بر تامین DOP بازار داخلی به کشورهای متعددی نیز صادرات دارد که محصول تولیدی بسته به سفارش مشتری بوسیله کشتی، تانکر یا بشکه های فلزی 200 کیلوگرمی ارسال می‌گردد.

( DOTP ( Dioctyl Terephthalate

این محصول دارای خواص الکتریکیسیته جزئی، مقاوم در برابر گرما و انجماد، فرّاریت پایین بوده و کارایی نرم‌کنندگی آن بهتر از DOP بوده و نرم‌کننده مناسبی برای رزین‌های پلی وینیل کلراید می‌باشد. دی اکتیل ترفتالات مایع بی‌رنگ با بوی کم و مزه تلخ می‌باشد که از واکنش 2-‌اتیل‌هگزانول و دی متیل ترفتالات در مجاورت کاتالیزور مناسب تولید می‌شود . دی اکتیل ترفتالات DOTP ایزومر دی‌اکتیل‌فتالات DOP می‌باشد که ازنظر عدد مولکولی و جرم مولی یکسان می‌باشند. هردوی آن‌ها نیز جزء پلاستی سایزرهای اصلی به شمار می‌روند. خواص فیزیکی و خواص مکانیکی DOTP و DOP مشابه هستند. البته DOTP دارای ساختاری متقارن و DOP دارای ساختار کروی می‌باشد. بیشترین کاربرد این ماده جهت پلاستی سایزر کردن رزین PVC جهت استفاده در صنایع لوله‌هایPVC، لاستیک‌سازی و صنعت کابل سازی می‌باشد.